Pohyb a Dech

tree-gd3ca23dd7_1920.jpg

V termínu: 30.9. - 2. 10. 2022

Lektoři: Alice Červinková, Darjan Hardi, Klára Zahrádková

 

O tomto víkendu se ponoříme do lesa. V lese obvykle chodíme, přemýšlíme nebo sníme, sbíráme lesní plody a  odpočíváme. To všechno budeme dělat taky, ale zároveň mnohem víc. Základnou našich výprav bude meditační centrum Dibbavana, které stojí na konci vesnice, hned u lesa.

Využijeme členitost a rozmanitost lesa: stromy, kmeny i kameny k rozvíjení pohybu a rovnováhy. Les ale neproměníme v tělocvičnu, spíš se v něm budeme pohybovat nejen po cestách, což nás přiměje přizpůsobit pohyb terénu, hledat způsoby jak využít váhu těla, těžiště, opory končetin. Budeme ohledávat prostor lesa tělem i pohybem, stávat se jeho součástí. 

Tvořivým způsobem se zapleteme s lesním společenstvím. S nalezeným materiálem vytvoříme dočasné výtvarné objekty, zvukové záznamy či situace. Průvodci touto částí setkání s lesem budou Klára Zahrádková a Darjan Hardi. Klára absolvovala studium v Ateliéru ilustrace a grafiky na UMPRUM. Věnuje se ilustraci, autorské knize a grafickému designu. Jako grafička a výtvarnice spolupracuje s českou experimentální hudební scénou. Spolu-vede Xao - knihkupectví, galerii a malé nakladatelství zaměřené na obrazové knihy, současnou ilustraci a komiks. Darjan absolvoval studium v Ateliéru ilustrace a grafiky na UMPRUM a bratislavské VŠVU. Věnuje se kresbě, fotografii a grafickému designu. Ve své tvorbě tato média spojuje a zkoumá skrze film, prostor a digitalní formát.

 

​​Dibbavana je vlastně typická chalupa upravená tak, že dobře funguje jako centrum pro společné cvičení a meditaci a zároveň jste prostě na chalupě: zápraží, bývalý kozí chlívek porostlý psím vínem, bylinky,  plaňkovej plot. Dibbavana je situovaná na kraji malé vesnice u lesa, na kopci nad řekou. Je zasazená v malebné krajině a samo místo má silnou atmosféru.

Přihlášení: info@pohybadech.cz

Program

 Pátek:

 V Dibbaváně se začneme scházet odpoledne, oficiální program začne v 19 hodin, pokud ale můžete dojet dřív, tak se společně rozhýbáme už v 16 hodin.

 16:00    Průzkumná cesta do lesa 

 18:00    Večeře

 19:00    Přivítání a představení víkendového tématu/programu, jemný pohyb, dech, hlas, hluboké uvolnění a imaginace  

20:30   Promítání  (film, dokument vztažený k tématu)

Sobota

Ráno je možnost samostatné meditace v meditační místnosti. Od 7.30 se podává čaj.

Snídaně

Společně v lese I. - pohyb a dech v lese, chůze, přirozený pohyb 

Sami v lese I. 

 Oběd 

Společně v lese II. - oči, ruce a tělo v lese

Sami v lese II.

 Večeře

 Setkání v meditační místnosti - pohyb, dech, hlas a imaginace - integrace

 Neděle

 Snídaně

 Společně v lese III. pohyb a prostor, opory a rovnováha 

 Společně v lese IV. oči, ruce a tělo v lese

 Sami v lese III.  oběd

 Odpoledne cca 1,5 hod

Společně v lese V. společně uzavíráme a loučíme se s lesem


Video